Sposoby rozliczania za pozycjonowanie

Sposoby rozliczania za pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych jest w dzisiejszych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem. Działania podejmowane w ramach tego procesu są naprawdę skuteczne, w związku z czym warto jest w nie inwestować. Jednocześnie jest to usługa marketingowa o dosyć specyficznym charakterze. Przemawia za tym chociaż fakt, że ciężko jest ją konkretnie wycenić. Aby zrobić to w jak najbardziej dokładny sposób korzysta się z różnych sposobów rozliczania za pozycjonowanie. Wybór konkretnej metody uzależniony jest od kilku czynników – w końcu każdy realizowany projekt jest inny, wyróżnia się specyficznymi cechami i wymaganiami. Ważne jest chociażby to jakie efekty chce osiągnąć dany podmiot.

W związku z tym wybór metody rozliczania za pozycjonowanie jest jedną z kluczowych kwestii, jaką trzeba poruszyć z agencją marketingową podczas podpisywania umowy. Jest to niezwykle ważne zagadnienie, od którego powodzenia zależeć może powodzenie podejmowanej współpracy. A wskazać trzeba, że jest w czym wybierać. Bowiem istnieje kilka metod rozliczania, które mają swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać i wybrać taką, która przyczyni się do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Sprawdź więc jakie są najpopularniejsze sposoby rozliczania za pozycjonowanie!

Rozliczenie pozycjonowania za pozycje – czy warto?

Jednym ze sposobów rozliczania się za pozycjonowanie jest tak zwana płatność za pozycje. Jest to dosyć archaiczna metoda, która obecnie używana jest w głównej mierze jedynie przez niewielkie strony, którym zależy chociażby na bezpośrednim wskazaniu lokalizacji prowadzonej przez siebie działalności. Jednak trzeba wskazać, że jest to system typowy dla naszego kraju, który u początków pozycjonowania był jednym z najpopularniejszych. Teraz wypierany jest przez bardziej zaawansowane rozwiązania. W tym modelu rozliczanie oparte jest na pozycji, jaką strona zajmuje w kontekście ustalonych na początku fraz kluczowych. Określanie tych wartości oparte jest na statystykach wynikających z badań prowadzonych w pewnym czasookresie. Konkretne opłaty określane są przez strony umowy i są proporcjonalne do zajmowanych przez stronę pozycji.

Dla przykładu, jeśli konkretna strona, dzięki przyjętym frazom kluczowym znajdzie się na miejscu z przedziału 1-3 agencja otrzyma 90 zł, jeśli zajmowaną pozycją będzie miejsce od 4 do 6 opłata wyniesie 45 zł, natomiast jeśli będzie to pozycja znajdująca się w przedziale 7-10 opłata wyniesie zaledwie 20 zł. Dla klienta dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że płaci się za konkretne efekty, a sam proces naliczania kosztów jest jasny i zrozumiały. Jedyną obawą może być sytuacja, w której agencja marketingowa, z którą się współpracuje zmieni ustalone wcześniej frazy kluczowe. Warto więc monitorować ten aspekt.

Czy rozliczanie w formie abonamentu jest korzystne?

Inna metoda rozliczeń wykorzystywana przy pozycjonowaniu to abonament, określany również mianem ryczałtu. Taki sposób rozliczania się polega na tym, że klient zobowiązuje się do comiesięcznego płacenia określonej kwoty za działania realizowane przez agencję SEO. Otrzymane środki agencja przeznacza na prowadzenie działań promocyjnych, optymalizację, badanie efektów, prowadzenie statystyk i przygotowywanie raportów działań. Tego rodzaju sposób rozliczenia jest najbardziej korzystny na przykład dla sklepów internetowych. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należą:

 • elastyczność działań podejmowanych przez agencję marketingową
 • pozycjonowanie oparte jest na dużej ilości słów kluczowych
 • taki rodzaj rozliczeń pozwala dostosowywać pozycjonowanie do zmian zachodzących na stronie
 • przy takim rozliczeniu interes klienta jest zbieżny z interesem agencji SEO
 • w takim przypadku pozycjonowanie jest procesem długofalowym, który może się cały czas rozwijać
 • działania agencji SEO są lepiej zaplanowane i bardziej skuteczne
 • jakość pozycjonowania jest wysoka – ze względu na stały dopływ środków finansowych
 • regularny dopływ pieniędzy pozwala skuteczniej rozplanowywać koszty
 • to jedna z najbezpieczniejszych dla klienta metod rozliczania się za pozycjonowanie
 • klient na bieżąco komunikuje się z agencją marketingową
 • działania agencji muszą być uczciwe, konsekwentne i systematyczne
 • klient otrzymuje comiesięczne raporty z prowadzonych działań SEO

Jak wygląda rozliczenie w formie abonamentu i opłaty za efekty?

Jednak warto zauważyć, że przedstawione wcześniej formy rozliczenia w postaci abonamentu, czy też za pozycję nie są idealne. W związku z tym coraz częściej można spotkać się z metodą, która jest tak zwaną hybrydą łączącą te dwa modele. W takim przypadku ustalany jest comiesięczny abonament, do którego dodatkiem jest premia, która płacona jest w momencie, gdy osiągnięte zostaną wysokie pozycje strony w wyszukiwarce. Ten dodatkowy zastrzyk finansowy może być swego rodzaju motywacją dla agencji marketingowej, która oprócz stałego dochodu może liczyć również na premię za osiągane rezultaty.

Do premiowanych działań można zaliczyć chociażby: zwiększenie ruchu na stronie, czy też zwiększenie sprzedaży. Takie rozwiązanie jest korzystne także z perspektywy klienta, który uzyskuje gwarancję, że agencji SEO będzie zależało na osiąganiu jak najlepszych wyników. Szczególnie, jeśli na początku w głowie klienta rodzą się obawy związane z tym, że na efekty trzeba będzie czekać długo, a opłaty będą musiały być wnoszone na bieżąco. Patrząc z obydwu stron można zauważyć, że taki sposób rozliczenia jest jednym z najbardziej sprawiedliwych.

Czy opłaca się rozliczać pozycjonowanie tylko za osiągnięty efekt?

Jeszcze inną formą rozliczania się za pozycjonowanie jest ponoszenie kosztów dopiero za efekty, jakie uzyskała agencja marketingowa prowadząca działania SEO. Na pierwszy rzut oka, dla klienta takie rozwiązanie może okazać się naprawdę kuszące. Jednak jak jest w rzeczywistości? Oto charakterystyczne cechy, które wyróżniają rozliczanie tylko za osiągnięty efekt:

 • transparentność kosztów – w takim przypadku klient ma czarno na białym wyliczone koszty, jakie poniesie
 • jeśli prowadzone przez agencję SEO działania nie przynoszą efektów klient nic nie płaci
 • to dobre rozwiązanie dla podmiotów, które dysponują niewielkim budżetem na działania promocyjne
 • zagrożeniem dla klienta mogą być nieuczciwe praktyki prowadzone przez agencję SEO przy takim sposobie rozliczania się
 • presja, którą od samego początku współpracy odczuwa agencja marketingowa może doprowadzić do tego, że najpierw odniesie się sukces, który później może szybko zamienić się w porażkę
 • ostatecznie klient może albo uzyskać sukces, albo stracić swój cenny czas, a co gorsza również własnych klientów
 • zagrożeniem może okazać się konieczność poniesienia kosztów, które będą nieadekwatne do realnie osiągniętych efektów

Jakie są inne sposoby rozliczania za pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to ogół działań marketingu internetowego, które podlegają nieustannym przekształceniom i rozwojowi. W związku z tym pojawiają się także nowe sposoby rozliczania za pozycjonowanie. Oto inne metody, które jeszcze nie zostały przedstawione:

 • rozliczanie za ruch na stronie – podczas badania skuteczności tego modelu nie bierze się pod uwagę pozycji osiąganych przez słowa kluczowe. Bardziej istotnym aspektem staje się analizowanie ruchu na stronie, którego wzrost jest premiowany. Taka forma rozliczenia może uwzględniać premiowanie nawet za każdego pozyskanego w wyniku działań użytkownika.
 • procent od sprzedaży – ten model rozliczenia za pozycjonowanie jest proponowany zwłaszcza sklepom internetowym, które zajmują się działaniami sprzedażowymi. Opłatę, którą otrzymuje agencja SEO oblicza się na podstawie łącznego zysku, jaki uzyskał konkretny e-sklep w danym odcinku czasu. Obecnie jest to jeden z najrzadziej wykorzystywanych modeli rozliczania się.
 • modele hybrydowe – łączą w sobie różne sposoby rozliczania za pozycjonowanie. Jest to na przykład: płacenie ustalonego abonamentu plus dodatkowa płatność za osiągane pozycje lub płatność za pozycje z dodatkowymi opłatami za lead’y.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach doskonale widać, że pozycjonowanie jest ogółem działań marketingowych, których pozytywne skutki są dostrzegalne przez wiele podmiotów. Nie dziwi więc fakt, że często korzystają oni z takiej formy promowania swojej strony w wyszukiwarkach internetowych. Tego rodzaju działania mogą być realizowane samodzielnie, albo przy pomocy profesjonalnej agencji marketingowej. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na rezultaty współpracy danego klienta z agencją SEO jest obrany na samym początku model rozliczania się za pozycjonowanie. Dokładne ustalenie wszystkich warunków jeszcze przed podjęciem konkretnych działań to klucz do sukcesu. W żaden sposób nie powinno się pomijać tego aspektu, ponieważ może przynieść to negatywne skutki, którymi może być nie tylko brak efektów pozycjonowania, ale również odniesienie poważnych strat finansowych. Tym bardziej, że funkcjonuje wiele różnych form rozliczenia za tego rodzaju usługę. W dodatku ciężko jest powiedzieć, który wariant jest najbardziej korzystny. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami, dzięki czemu poszczególne firmy czy przedsiębiorstwa mogą dopasować wybraną metodę do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i celów, jakie chce się osiągnąć.

Jeśli więc stoisz przed decyzją dotyczącą wyboru sposobu rozliczania się za pozycjonowanie poświęć temu zagadnieniu odpowiednią ilość czasu, abyś później nie żałował wybranego rozwiązania. Możesz zwrócić też uwagę na dane statystyczne, które wyraźnie pokazują, że w naszym kraju najbardziej popularne jest rozliczanie się w oparciu o osiągnięte pozycje, a na drugim miejscu znajduje się rozliczanie ryczałtowe, czyli na podstawie płaconego regularnie abonamentu. Jeżeli poszukujesz firmy, która rzetelnie zajmie się tematem pozycjonowania Twojej strony, możemy polecić sprawdzoną agencję WebMedio. Ofertę możesz znaleźć tutaj: pozycjonowanie stron Warszawa.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *