Tworzenie stron internetowych

Pierwsza strona internetowa powstała w grudniu 1990 roku. Jej twórcą był Tim Berners-Lee. Jest on również twórcę podstaw języka HTML. Dwa lata potem, powstała pierwsza, graficzna przeglądarka www o nazwie Mosaic. Te dwa wydarzenia, dały początek stroną, jakie znamy obecnie.

W 1991 roku został zniesiony zakaz wykorzystywania Internetu w celach komercyjnych. Pozwala to na powstanie w kolejnych latach takich firm jak Yahoo, eBay czy Google.

Początkowo, strony internetowe były jedynie połączonymi ze sobą dokumentami tekstowymi. Jednak z powstawaniem kolejnych przeglądarek internetowych i języków programowania wykorzystywanych przy tworzeniu stron internetowych , zastosowania stron internetowych gwałtownie się rozwijają. Powstają liczne fora, gdzie użytkownicy mogą wymieniać się informacjami, portale internetowe, wyszukiwarki internetowe, sklepy, systemy bankowe.

Jak powstaje strona internetowa

Jak już wcześniej wspomniałem, na początku strony internetowe powstawały z wykorzystaniem języka HTML. Był to prosty język, pozwalający sformatować treść , wstawić zdjęcia i linkować do innych stron. W celu stworzenia pierwszej strony internetowej wystarczył zwykły notatnik, a po zapisaniu kawałka teksty do pliku z rozszerzeniem . HTML, powstawała nasza pierwsza strona internetowa.

<html>
   <head>
     <meta charset="UTF-8">
   </head>
   <body>
     Moja pierwsza strona internetowa.
   </body>
</html>

Kolejnym etapem rozwoju stron internetowych, było powstanie języka CSS, który z założenia miał oddzielać treść dokumentu HTML od jego formatowania graficznego. Pozwalało to uzyskać bardziej przejrzystą strukturę dokumentu HTML, a jednocześnie język CSS pozwalał budować coraz bardziej atrakcyjne graficznie strony.

Kolejnym etapem, były języki skryptowe po stronie serwera oraz po stornie przeglądarki.

Najpopularniejszym językiem skryptowym po stronie przeglądarki był JavaScript. Pozwalał on dokonywać prostych interakcji z użytkownikiem, np. po najechaniu na jakiś element, dynamicznie zmieniać wartości w formularzach, tworzą np. kalkulatory finansowe, czy np. sprawdzać poprawność wprowadzonych do formularza danych.

Popularnym językiem skryptowym po stronie przeglądarki natomiast stał się język PHP. Pozwalał on już na zapisywanie danych wysłanych przez użytkownika w bazie danych, wysyłanie maili, tworzenie logiki biznesowej aplikacji. Pierwsze wersje języka PHP mówiąc delikatnie nie były delikatnie mówiąc doceniane przez programistów takich języków jaka Java czy C, jednak doskonale spisywały się, w tworzeniem prostych aplikacji internetowych. Po większych i poważniejszych zastosować, szczególnie w bankowości wykorzystywane były takie języki jak Java.

Przez pewien czas, triumfy święcił też Flash, czyli tak naprawdę język Action Script ze swoim środowiskiem Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash). Pozwalał on tworzyć interaktywne animacje na zasadzie klatek kluczowych. Pozwalał również na odtwarzanie filmów na stornie internetowej.

Kolejnym krokiem w tworzeniu stron internetowych było pojawienie się systemów CMS, czyli systemów zarządzania treściami. Po wdrożeniu strony w systemie, można w prosty sposób wprowadzać do niego treści, zdjęcia, materiały multimedialne. Systemy CMS posiadają dodatkowe moduły, takie jak wyszukiwarki, systemy aktualności, galerie multimedialne, systemy newsletterów, co pozwala tworzyć wysoce interaktywne systemy. Do prac redakcyjnych, wprowadzania i modyfikowania treści, nie są potrzebne szczególne umiejętności z zakresu informatyki lub programowania..

Jak obecnie powstaje storna internetowa?

Pierwszym etapem powstawania strony internetowej jest określenie:

– jakie zadania ma spełniać

– jaki zakres informacji będziemy chcieli zaprezentować

– jakie moduły powinna zawierać (np. czy na stronie ma być wyszukiwarka)

– w ilu językach ma zostać wykonana strona

– jak często będziemy aktualizować stronę

– czy strona ma zawierać jakieś dedykowane rozwiązania, np. kalkulator naszych produktów, konfigurator naszych produktów, itp.

Gdy uda nam się już określić wstępną funkcjonalność naszej strony, czas przejść do projektu graficznego strony internetowej. Tutaj najczęściej stajemy przed dwiema opcjami. Firma może nam przedstawić listę szablonów z jakich możemy skorzystać (tańsze rozwiązanie) lub możemy się zdecydować na projekty indywidualny, gdzie będziemy mieć wpływ na każdy element wyglądu naszego serwisu.

W przypadku wyboru szablonu graficzne, warto się upewnić na samym początku, na jakie elementy wyglądu serwisu będziemy mieć wpływ. Czy np. będziemy mogli dostosować kolorystykę, do barw firmowych, czy część elementów ze strony głównej będzie można usuną, w przypadku gdy nie będziemy chcieli ich zamieszczać, czy będzie można zmienić zakładki oraz ewentualnie układ podstron? Potem zostaje nam wybranie szablony z listy zaproponowanej przez firmę, przygotować materiały na stronę, i czekać na finał w postaci nasze nowej strony internetowej.

W przypadku projektu indywidualnego należy zacząć od określenia elementów które mają znaleźć się na stronie głównej. Projekt strony głównej, z racji tego, że jest najczęściej pierwszym elementem który widzi użytkownik, jest najważniejszy. Podstawowe elementy które powinny znaleźć się na stronie głównej to menu, informacja o nasze firmie, informacja o ofercie, system aktualności, promocje, kontakt. Elementy te, mogą być np. w postaci krótkie informacji wstępnej, która będzie prowadzić już do konkretnej podstrony, np. Oferty.

Musimy się też zdecydować, w jakiej kolorystyce będzie serwis internetowy, czy mamy określoną np., czcionkę firmową, oraz czy dysponujemy własnymi zdjęcia do strony internetowej, czy będziemy korzystać z tzw. stocków ze zdjęciami. Po ustaleniu wstępnych wytycznych, firma przygotuje projekt graficzny, który będzie przedstawiał informacje zaplanowane przez nas.

Następnym etapem, w zależności na ile projekt będzie zgadzał się z naszą wizją i naszymi oczekiwaniami, będzie wprowadzanie modyfikacji w projekcie. Natomiast jeśli przyłożyliśmy się do pierwszego etapu, czyli przygotowaniu wytycznych do makiety, zmiany nie powinny być duże.

Po akceptacji strony głównej, możemy przejść do projektowania kluczowych podstron, takich jak oferta, kontakt, blog itp.

Po akceptacji wszystkich założonych stron, firma wdrażająca może przejść do następnego etapu, czyli wdrożenia projektu graficznego w systemie CMS. Może to być CMS open source, rozwiązanie komercyjne lub system dedykowany przygotowany przez firmę.

Na tym etapie, możemy dostarczyć firmie wdrażającej część materiałów, takich jak teksty, zdjęcia, materiały multimedialne itp. Jeśli takich treści nie dostarczymy, firma użyje przykładowych treści i zdjęć.

Kolejny etap do przekazanie serwisu do akceptacji klientowi. Teraz powinniśmy przeklikać szczegółowo serwis, sprawdzić wersję responsywną na różnych urządzeniach i rozdzielczościach.

Należy też przetestować ewentualne rozwiązania dedykowane jeśli takowe zamówiliśmy. Czy formularze przychodzą na właściwe maile, czy proces zamawiania produktu przebiega prawidłowo na różnych urządzeniach? W przypadku uwag, należy zgłosić je firmie tworzącej stronę. Po zmianach ponownie przetestować cały serwis. Niestety czasem zmiany w jednym module, powodują problemy w innych miejscach, więc warto przetestować cały serwis.

Ostatnim etapem jest uzupełnienie serwisu internetowego o treści i publikacja na wskazanym hostingu.

Tak po krutce można opisać proces powstawania strony internetowej. Nie musimy oczywiście znać tych wszystkich szczegułów, żeby posiadać własny serwis internetowy. Do tego wystarczy profesjonalna firma która zajmie się przygotowaniem serwisu. Potem zostaniem przeszkoleni z obsługi systemu CMS, co pozwoli nam spokojnie zamieszczać tam nowe treści i materiały.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Webmedio 

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *